Title Image

Archive.org’un İnternet Arşivi Wayback Makinesi Yasal Kanıt oldu

Archive.org’un İnternet Arşivi Wayback Makinesi Yasal Kanıt oldu

Archive.org’un sitelerin geçmişteki versiyonları kaydeden İnternet Arşivi Wayback Makinesi, ABD Temyiz Mahkemesi Hakimler Kurulu tarafından yasal kanıt olarak sayılmaya başlandı.

Bu karar, İnternet Arşivi’nin web sayfaları kütüphanesinin kanıt olarak kabul edilmesinin önünü açabilir.

New York’ta görülen bir hack davasında, İtalyan asıllı bilgisayar korsanı Fabio Gasperini, bir internet sitesini virüs ve botnetlerle ele geçirmeye çalıştığı yönünde açılan dava için mahkemede delil olarak gösterilen Wayback Machine arşivlerini dava dosyasındaki deliller arasından çıkarılması için uğraşmıştı.

Fabio Gasperini, bu kararı için 2009’da daha düşük yetkili bir mahkemede görülen davayı emsal göstermiş ve bu davadaki Wayback machine arşivinden alınan ekran görüntülerinin dava dışına çıkarılmasını talep etmişti.

Ancak Gasperini davasının savcısı, İnternet Arşivi’nin çalışma ve verileri işlemin yapıldığı zamanda nasıl kaydettiği ile ilgili bilgi içeren bir açıklamayı öne sürdü. Davanın savcısı aynı zaman Gasperini’nin kendi websitelerini de Wayback Machine üzerinde test ederek İnternet Arşivi’nin gerçekten çalıştığını ispat ederek kaynağın güvenirliğini ortaya koydu.

Wayback Machine İnternet Arşivi Nedir?

Wayback Machine İnternet Arşivi, internet sitelerini botlarla dolaşarak sitelerin sayfaların bir kopyasını otomatik olarak kaydediyor ve internetten aranabilir bir şekilde kullanıma sunuyor. Böylece istediğiniz websitesinin yıllar içindeki görüntülerine erişilebiliyor.

Bu bilgiler gerçeğin ortaya çıkması için oldukça işe yaradılar. Gasperini olayla ilgili göz altına alındıktan sonra bir şekilde kendi Google e-postası ve Facebook hesabını silmeyi başardı. Ya da birilerine sildirtti. Aynı şekilde kendi evindeki bilgisayarların da hard diskleri silinmiş şekilde ele geçirildi. Ancak değiştirilemeyen arşiv kayıtları delil olarak sayılmasıyla dava ile ilgili önemli bir bilgi ele geçirilmiş oldu.

Gasperini, bilgisayar ağlarına sızmak, bilgileri değiştirmek ve para aklama gibi suçlardan dolayı yargılandı. Yedi günlük yargılama süreci sonunda hapiste geçirdiği bir yılın üzerine Gasperini için 63 ila 78 ay arası hapis cezası istendi.

Gasperini, mahkum edildiği kanunun çok muğlak olduğunu ve erişim, yetkilendirme ve bilgi gibi terimlerin tanımlanmadığını ve korunan bilgisayar tanımının aşırı bir ifade olduğunu; İtalyan polisinin evine baskın düzenlediğinde ABD polisinin talimatıyla ve hareket ettiğini; bu yüzden ABD kanunu standartlarının izlenmiş olması gerektiğini ve ABD kanunlarında da Wayback Machine görüntülerinin kanıt olarak kabul görmediğini belirterek beraatini istemişti.

Oğuz Mersinli About the author

Webolay Editörü

Yorum yok

Post a Comment