Title Image

IPv4 Faturası ISP’yi IPv6’ya Geçirtti

IPv4 Faturası ISP’yi IPv6’ya Geçirtti

Yıllardır internet mühendisleri, küçük IPv4 adresleri havuzlarının maliyetinin insanların internetin yeni IPv6 protokolüne geçmesine iteceğini tahmin ediyor. Sonunda bu olay oluyor gibi görünüyor.

ISP Aussie Broadband’ın genel müdürü Phillip Britt, geçtiğimiz hafta geç saatlerde Avustralya Ağ Operatörleri’nin yıllık konferansında yaptığı konuşmada, şirketin IPv4 ile çalışma maliyetini hesapladıktan sonra IPv6’nın benimsenmesini hızlandırmaya karar verdiğini söyledi.

Britt, “IPv4 alanının yüksek maliyeti bize, IPv6 projemizi hızlandırmamıza neden oldu,” diye belirtti ve sunumunda, ve “şimdi daha fazla IPv4 alanı satın almak yerine daha uzun vadeli bir çözüm olarak taşıyıcı sınıf NAT satıcılarına bakıyoruz. ” dedi.

CG-NAT hala IPv6 değil, ancak yeni protokole geçmenin bir adımı oldu ve Britt’in şirketin Haziran ayında bir IPv4 adresinin 18 bloğunu elde etmek için 380.000 AU $ (273,000 $) harcadığını açıkladı. Gelecek ayın 16.000’in üzerinde adresi içeren boyutta bir blok satın alması gerektiğini hesapladı. Ve Bu işlem firma için daha da pahalıya mal olacak: 405,000 AU (291.000 $).

Britt, firmanın alacağı bu yeni bloğun ise sadece Kasım ayı sonuna kadar yeteceğini hesapladı. Bir tabloya koyduğunuzda, eski adreslerle çalışma maliyeti daha da belirgin hale geldiği görülüyor.  Bu tabloyu gören her şirket milyonlarca doları kurmak için operasyonunu IPv6’ya kaydıracaktır.

20 Yıllık Teknoloji IPv6’nin Kullanımı Sadece %25

IPv4 adresinin yavaş yavaş bitmesine rağmen IPv6’nın inanılmaz derecede yavaş şekilde devreye sokulmasından dolayı uzun süredir umutsuz olan birçok internet mühendisi bu dönüşümü heyecan ile izleyecek. Bir ISP için IPv6’ya geçiş yapmak kolay bir işlem değil. IPv6 kendi problemleri ve maliyetleri ile birlikte geliyor. IPv4 ve IPv6 arasında büyük bir fark var ve büyük ölçüde iki protokolün birbiriyle uyumlu olmamasından ötürü çözülmesi gereken problemler oluyor. IPv6 20 yıl önce tasarlanmış olmasına rağmen hala internet trafiğin sadece yüzde 25’ini üzerinden taşıyor.

Sonuç olarak, çoğu şirket, mevcut uçtan uca ilke prensibini ihlal etse de, mevcut IPv4 adreslerinden daha fazlası yararlanmaya olanak tanıyan eski teknolojiye geri döndüler. Peki neden? Çünkü para her zaman konuşur.

Ancak, bu durumda, NAT teknolojisine yatırım yapma kararına rağmen, Aussie Broadband, IPv6 sunumunu hızlandırmaya karar verdi. Ve bu dönüşümü yapabilmek için finansal argümanları da kullandı.

Firma yetkilisi, “Çekirdek ağ bileşenleri üzerindeki değişimlerin de hesaba katılması durumunda maliyetlere IPv4 satın alma rakamlarını da dahil ederseniz, tasarruflar edilen miktar aslında hesaplanandan çok daha fazla.” olduğunu da notlarında belirtti.

 

Oğuz Mersinli About the author

Webolay Editörü

Yorum yok

Post a Comment