Title Image

Kubernetes Artık CNCF Projesi

Kubernetes Artık CNCF Projesi

Google’dan doğan  açık kaynaklı Kubernetes projesi artık kendi ayakları üzerinde durabilecek duruma geldiğinden artık yuvadan ayrılıyor.

Bu ayrıca Google için de bir gurur kaynağı. Aynı ebeveyni olduğu bir gencin eğitimi için yuvadan ayrılıp kendi ayakları üzerinde durmaya başladığında ebeveynlerin duyduğu gurur gibi.

Cloud Native Computing Foundation (CNCF) ya da Türkçe adıyla  Bulut Tabanlı Hesaplama Derneği, geçen çarşamba günü yaptığı açıklamada Google’ın Kubernetes ve Prometheus projelerinin dernekleri altında yönetilmeye başlanacağını duyurdu.

Bu güç aktarımı iler birlikte Google, Google Cloud Platform servislerinde kullanılabilecek 9 milyon dolarlık krediyi de CNCF’ye sağlamış olacak. Bu destekle projelerin sürekli geliştirme ve sürekli iyileştirme (CI/CD) süreçlerinin, konteyner depolarının ve ölçeklenebilirlik testlerinin yapılması amaçlanıyor.

Google’ın Kubernetes Proje Yöneticisi William Denniss’in ifadesine göre bu testler sırasında zaman zaman 150bin konteynerin çalıştığı 5000 sanal makine kullanılabiliyor. Dolayısıyla Google’ın gerçekleştirdiği bu destek amacına ulaşabilecek bir destek olarak gözüküyor.

Kubernetes ya da kısa adıyla K8S, 2014’te piyasaya sürüldüğünden beri Google’ın önem verdiği projelerden biri. Fakat projenin popülerleşmesi Google’ın açık kaynaklı bu projeye harcadığı emeği geçmeye başladı. Bu değişiklikle birlikte Kubernetes, Google tekelinden çıkmış olacak ve sektörün diğer oyuncuları da Kubernetes’i desteklemeye başlayabilecekler. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde Kubernetes konteyner bazlı toplululuğun öncü araçlarından biri olmaktan çıkıp defakto standardı haline daha rahat bir şekilde gelebilecek.

CNCF’nin hazırlattığı ankete göre ABD ve Avrupa’dan ankete katılan 5000’den fazla çalışanı olan kurumların %40’ının hali hazırda Kubernetes’i canlı ortamda kullandığı görülüyor.

Ankete katılan tüm şirketlerin %58’i Kubernetes’i canlı ortamda kullanırken geri kalan %42’nin ise gelecek zamanda kullanmak için planlar yaptığını ortaya koydu.

Anketin katılımcıları bu bulut teknolojisinin hız, ölçeklenebilir ve taşınabilirlik açısından çok önemli kazanımlar sunduğunu belirttiler.

Fakat Kubernetes’in Google Cloud üzerindeki sürümü yukarıdaki kriterlerden taşınabilirlik konusunda engel teşkil ediyor. Fakat CNCF, K8S’i bu sınırın ötesine taşımak için oldukça heyecanlı.

CNCF’ten yapılan açıklamada hali hazırda Kubernetes başta olmak üzere diğer ürünlerin bulutlar arasında çalışabilmesi için çeşitli testler gerçekleştirildiği belirtildi.

Oğuz Mersinli About the author

Webolay Editörü

Yorum yok

Post a Comment