Title Image

OpenStack 18. Sürümü Rocky’i Yayınladı

OpenStack 18. Sürümü Rocky’i Yayınladı

Açık kaynaklı bulut yönetim platformu OpenStack’in 18. sürümü Rocky adı ile yayınlandı. Bu duyurudan OpenStack’in resmi açıklamasına ulaşılabilir.

Rocky, bare metal sunucu desteği konusunda önemli gelişmeler katetti. Ironic adlı paketiyle daha gelişmiş yönetim ve otomasyon kabiliyetlerine ulaşırken, çok kullanıcı desteği de bu sürümle birlikte Ironic’ eklendi.

Ironic’deki yenilikler arasında BIOS ayarlarını kullanıcının yönetmesini sağlayan özellikler ve disksiz ortamlar gibi yenilikler eklendi. Cyborg adı verilen yaşam döngüsü yönetimi hızlandırıcısı, sunucusuz servis olarak fonksiyon hizmeti ortamı sunan Qinling, monitoring dahil yüksek erişilebilirlik geliştirmeleri, veri kaybı ve zamanlama hatalarının yönetimini içeren Masakari ve konteyner yönetimini sağlayan Magnum OpenStack’in Rocky sürümünde öne çıkan özellikleri oldu.

OpenStack Nedir?

OpenStack, tek bir ağda bare metal fiziki sunucular, sanal makineler ve konteyner kaynaklarını düzenlemek için API’lar sağlayan tek açık kaynaklı entegrasyon motorudur. Aynı OpenStack kodu, maliyet tasarrufu, kontrol ve taşınabilirliği sağlamak için endüstrinin en büyük teknoloji sağlayıcıları ekosistemiyle desteklenen genel bir kamu ve özel bulut ağı kurulumlarını sağlar.

OpenStack ile kurumların dahili bilişim kaynakları büyük bulut servis sağlayıcıların sunduğu servislere benzer şekilde yönetilebilir ve kullanılabilir.

OpenStack Türkiye’de Kullanımı

OpenStack, yurtdışında endüstrinin büyük oyuncuları tarafından kullanıma sunuluyor. Bu alanda çalışan pek çok büyük üretici var. Üreticiler kendi donanım konfigürasyonları için optimize edilmiş OpenStack kurulumlarını da donanımları ile birlikte pazarlamaya çalışmaktalar.

Donanım üreticileri dışında işletim sistemi ve sanallaştırma çözümleri sunan firmalar da kendi sürümlerini sunmakta.

Türkiye’de akademik alanda birkaç uygulama dışında büyük bilişim altyapısı yöneten birkaç firma daha OpenStack kullanıyor. Türkiye’de de yurtdışında olduğu gibi OpenStack kurulum, yönetimi ve hizmeti alanında hizmet veren az da olsa firmalar var. Bu hizmet genelde Bulut Dönüşüm Danışmanlığı adı altında veriliyor.

Genel Hatları OpenStack Rocky’de Öne Çıkanlar

  • Cyborg: Sunucularda yer alan hızlandırıcı elemanlar olan GPU, FPA, DPDK ve SSD gibi araçların yaşam döngüsünü yönetimini sunan servistir. Cyborg, Rocky’de, FPGA’lar için yeni bir REST API’sini (makine öğrenmesinde, görüntü tanımada ve diğer HPC kullanım durumlarında görülen bir hızlandırıcıyı) tanıtır; bu sayede kullanıcılar bir FPGA cihazında yüklü işlevleri dinamik olarak değiştirebilir.
  • Qinling: Rocky ile yeni gelen bir servistir. Fonksiyon olarak hizmet veren (FaaS – Function as a Service) bir proje olan Qinling (“CHEEN – LEENG” diye okunur), OpenStack bulutlarının üzerinde sunucusuz çalışan fonksiyonları kullanıma sunarak, kullanıcıların bağlantı kurarken sunucuları, VM’leri veya konteynerları yönetmeden OpenStack bulutlarındaki işlevleri çalıştırmasına olanak tanır.
  • Masakari: Arızalardan otomatik kurtarma sağlayarak yüksek kullanılabilirliği destekleyen Masakari, izleme yeteneklerini, örneğin bir işletim sistemi, veri bozulması veya bir zamanlama hatası gibi bir durumda dahili hataları içerecek şekilde genişletiyor.
  • Octavia: Yük dengeleme projesi olan Octavia, UDP’ye (kullanıcı datagram protokolü) destek sağlayarak, kenarlara yük dengelemeyi ve IoT kullanım durumlarını getiriyor. UDP, ses, video ve diğer gerçek zamanlı uygulamalarda sıklıkla görülen taşıma katmanıdır.
  • Magnum: OpenStack’ta konteyner orkestrasyon motorları ve kaynakları birinci sınıf kaynaklar üreten bir proje olan Magnum, Rocky sürümünde sertifikalı Kubernetes kurucusu oldu. Bu uyumluluk testlerini geçmek, kullanıcıların Magnum’un beklendiği gibi Kubernet’lerle etkileşime girdiğine güvenir.
Oğuz Mersinli About the author

Webolay Editörü

Yorum yok

Post a Comment