Title Image

Uzay İstasyonunu Selobant ile Tamir Etmek

Uzay İstasyonunu Selobant ile Tamir Etmek

Bir dahaki sefer evinizdeki selobanta bakarken iki kere düşünün. Kendisinden hiç beklenmeyen işlere yarayabilir!

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaşanan bir olay selobant ile çözüldü. En azından şimdilik. NASA yer kontrol yöneticileri uzay istasyonundan bazı garip okumalar yapmaya başladılar. Okumalara göre istasyondaki hava miktarı azalıyordu.

Bu durum eğer kilometrelerce yukarıda uzaydayken başınıza gelirse pek hoş karşılamazsınız.

Olay yaşandığında istasyon mürettabatı uykudaydı fakat yer kontrol astronotları duruma “uyandırma”dan takip etmeye devam etti. Çünkü astronotlar yukarıda oldukça yoğun çalışıyor ve uykuya ihtiyaçları vardı. Ertesi gün uyandıklarında sorundan haberleri oldu.

Uzay istasyonundaki kaçak iki milimetre yarıçapında bir delikten dolayı yaşanıyordu. Rus Uzay Ajansı’na ait Soyuz-MS 09 uzay aracının bağlı olduğu Rassvet modülünde bir problem yaşanmıştı. Neyse ki Soyuz’un bu modülü Soyuz’un dünyaya dönecek kısmı değildi.

Uzay aracının kabuğundaki deliğin sebebi bilinmemekte. Uzayda başı boş uçan uzay enkazlarından veya 50 mm ile 2 mm arasında yarıçapa sahip mikro meteoritlerden birinin araca çarpması ile bu durum yaşanmış olabilir. Ya da sadece Soyuz’da bırakılan zayıf bir nokta olabilir. Son bahsettiğimiz çok daha olası bir senaryo.

Hep Ruslar ile Amerikalılar arasında kurşun kalem ve tükenmez kalem örneği verilirdi. Artık NASA çalışanlarının elinde bu durumlar için seloteyp kozu var.

Ve böylece NASA, bir şeyde açık bir delik gördüğünde hepimizin yaptığını yaptı – üzerine biraz bant yapıştırdı. Tabi söz konusu NASA ise, o bant sıradan bir bant olmasa gerek.

Kullanılan malzemenin adı Kapton. Yapışkanlığını -269 ile +400 derece arasında muhafaza edebiliyor. 1960’ların sonlarında geliştirilen Kapton, NASA araçlarının birçoğunda ya da başka bir şekilde bulunur ve James Webb Uzay Teleskopu’nu gibi araçları araç uzaya vardığında Güneş’ten korumak için kullanılır. Kapton’un maliyeti ise o kadar da fazla değil her ne kadar dolar kuru artmış olsa da bir rulo Kapton’u sadece 10 $ karşılığında e-ticaret sitelerinden satın alabilirsiniz. Tebrikler uzaya çıkmak için bir adım da ileridesiniz!

Bu arada sızıntıya geri dönersek, eğer sızıntı kısa süre içinde düzetilemezse NASA gelecekteki bazı ISS operasyonlarını tekrar gözden geçirmek zorunda kalacak. Belki de Soyuz’u erkenden yükleyip bu arızalı kısımdan biran önce kurtulmaya çalışacak.

Oğuz Mersinli About the author

Webolay Editörü

Yorum yok

Post a Comment