Title Image

Windows’a ARM Destekli Dizüstü Piyasada

Windows’a ARM Destekli Dizüstü Piyasada

Microsoft’un Intel’den ekseninden çıkma gayretleri bu hafta kaçış hızına ulaştı, çünkü Qualcomm’un Arm işlemcisine sahip üzerinde Windows yüklü ilk geleneksel dizüstü bilgisayar makinesi, Yoga C630 WOS adıyla Lenovo tarafından satışa sunuldu.

Ürünün adındaki WOS “Windows on Snapdragon” isminin kısaltması olsa da Qualcomm çalışanları şirket içinde bu ürüne Windows on ARM ismini takmış durumda.

Bu bilgisayar aynı zamanda Lenovo’nun sürekli bağlı olan ve Qualcomm çipine sahip  ikinci bilgisayarı olma özelliğini de taşıyor. Firma geçen yıl Microsoft-Qualcomm iş birliği ile Always Connected (Sürekli Bağlı) işlemcileri üreteceğini açıklamıştı. Always Connected işlemciler x86 mimarisine ait yönergeleri ARM işlemci yönergelerine dönüştürüyor. Böylece bu işlemciler üzerinde tam teşekküllü bir Windows çalıştırabiliyorken ARM’ın Intel işlemcilere göre üstün olduğu güç verimliliği yeteneklerini de Windows ortamına getirebiliyor.

25 Saat Fazla Video

Peki bu güç verimliliği ne kadar diye soruyorsanız, Qualcomm meraklıların imdadına çoktan yetmiş. Qualcomm’dan yapılan açıklamaya göre tam şarjda bir laptop disk üzerinden video oynattığında ARM işlemci Intel işlemcilere göre 25 saat fazla video oynatabildiği belirtilmiş.

Ancak bu ekstra zamanında bir bedeli var. Lenovo, daha uzun pil ömrü için kurumsal müşterilerin daha fazla ödeme yapacağını düşünüyor. Şimdilik yüksek fiyatlardan söz ediliyor olsa da gelecekte bu fiyatın düşeceği ve hatta daha düşük bütçelere göre modeller çıkması da söz konusu olacak.

Microsoft her zaman güçlü olduğu yerde güçlü oynamaya hevesli bir firma olmuştur. Endüstrinin beklediği gibi Intel’in CISC mimarisinin ölmesi beklenen bir gelişme idi. Bu sebeple NT altyapısının CISC mimarisi dışında RISC işlemcilerle de verimli olarak çalışabilmesi sektörün geleceği hakkında çok önemli ipuçları veriyor.

Fakat Intel şu ana kadar beklenenden daha fazla dayanıklı olduğunu kanıtlamış durumda. Microsoft’un Windows on Arm’a geçme denemesi çoğu eski uygulamanın bazı eski x86 işlevlerine bağlı olması nedeniyle bir takım müşteriler Windows’un farklı bir mimariye geçişini engelleyen faktörlerden biri. Bu sebeple de Windows’un sadece ARM mimarisi için geliştirdiği Windows RT işletim sistemi oldukça kısa ömürlü oldu.

Oğuz Mersinli About the author

Webolay Editörü

Yorum yok

Post a Comment